Znak towarowy może być nabyty lub wytworzony przez przedsiębiorstwo. Odpowiednio przygotowana wycena znaku towarowego, który został nabyty, daje możliwość jego wprowadzenia do bilansu w pozycji wartości niematerialne i prawne oraz dokonywania amortyzacji. Znak powinien być amortyzowany przez okres jego ekonomicznej użyteczności. Do tego zagadnienia bardzo podobnie podchodzi MSR 38 „Wartości niematerialne i prawne” jak i ustawa o rachunkowości.
Inaczej jest jednak w sytuacji, gdy przedsiębiorstwo wytworzyło znak towarowy we własnym zakresie. W takiej sytuacji nie ma możliwości wprowadzenia znaku do bilansu, a co za tym idzie nie można go amortyzować (wyjątkiem jest kwalifikacja jako utwór). Z tego właśnie powodu spółki celem wytłumaczenia różnic pomiędzy wartością aktywów netto, a wartością przedsiębiorstwa dokonują wyceny znaku towarowego. Tak postrzegany znak towarowy jest urealnieniem pewnego dodatkowego przychodu przedsiębiorstwa, który nie byłby osiągnięty, gdyby spółka nie korzystała ze znaku. Oczywistym jest, że wpływ wycenionego znaku towarowego na wartość przedsiębiorstwa poprzez zwiększenie lojalności starych i pozyskanie nowych klientów jest różna w zależności od branży, w której działa.
Istotnym zagadnieniem związanym z możliwością amortyzacji znaku towarowego jest jego rejestracja w Urzędzie Patentowym. W orzecznictwie sądów administracyjnych oraz w interpretacjach podatkowych ugruntowała się opinia, że amortyzacji podlega nabyte prawo ochronne do znaku towarowego. NSA w jednym ze swych wyroków stwierdza, że należy dokonać rozróżnienia pomiędzy znakiem towarowym, a prawem do znaku towarowego. Podkreśla, że znak towarowy istnieje bez względu na fakt jego ochrony, jednak to właśnie nabycie prawa do znaku towarowego daje szczególne przywileje np. możliwość amortyzacji podatkowej. Niestety amortyzacji nie może podlegać prawo ze zgłoszenia znaku towarowego. W jednej z interpretacji podatkowej wskazano, że spółka, która nabyła aportem prawo ze zgłoszenia znaku towarowego nie może amortyzować prawa do znaku po jego rejestracji. Pogląd ten był argumentowany faktem, że prawo ochronne nie zostało przez spółkę nabyte, a wytworzone.
Klienci, którzy nam zaufali
luty 2025
Raport z wyceny znaku towarowego Kraulquappen sporządzono profesjonalnie i rzetelnie. Komunikacja z Kancelarią na wszystkich etapach wyceny przebiegała efektywnie i życzliwie.
Cenimy sobie szczególnie wysoką kulturą w kontakcie z klientem, połączoną z profesjonalizmem i indywidualnym podejściem. Końcowy raport sporządzono z dużą starannością.
Oszacowanie stawki opłaty licencyjnej oraz wycena znaku towarowego z branży beauty
SIPEX Sp. z o.o. wykazał się wysokim poziomem jakości pracy i profesjonalizmu oraz rzetelnością i terminowością. Proces wyceny znaku towarowego przebiegł sprawnie i zgodnie z ustalonym harmonogramem.
Zespół specjalistów odpowiedzialny za wykonanie zadania wykazał się wysokimi kompetencjami. Elastyczne podejście do potrzeb klienta oraz terminowość przyczyniły się do pełnej satysfakcji z naszej współpracy.
Oszacowanie stawki opłaty licencyjnej oraz wycena znaku towarowego promującego polską gospodarkę na arenie międzynarodowej
Pracownicy firmy wykazali się dużą wiedzą i zaangażowaniem. Wszystkie etapy niniejszej współpracy były konsultowane z naszą firmą i dostosowywane do naszych potrzeb.
Szeroki zakres usług świadczonych przez firmę sprawił, że mogła ona odpowiedzieć na wszystkie nasze potrzeby. Cenimy sobie wysoką kulturą w kontakcie z klientem, połączoną z profesjonalizmem i indywidualnym podejściem.
Należy szczególnie docenić zaangażowanie doświadczonego zespołu, który odpowiadał na wszystkie nasze potrzeby. Specjalista odpowiedzialny za nasz projekt był dostępny, kontaktowy i chętny do pomocy.
Wycena znaku towarowego z branży produkcji maszyn przemysłowych
Cenimy sobie wysoką kulturę w kontakcie z klientem, połączoną z profesjonalizmem i indywidualnym podejściem. Końcowy raport był czytelny, wykonany z dużą starannością. Specjaliści wykazali się dużą wiedzą.
Wycena znaku towarowego oraz oszacowanie stawki opłaty licencyjnej
Nasze doświadczenia z tą firmą były wyjątkowo pozytywne, a nasze zadowolenie z wyżej wymienionej współpracy wynika głównie z profesjonalnego podejścia wykwalifikowanej kadry.
Wycena znaku towarowego producenta zatyczek do uszu
Pracownicy firmy Sipex do powierzonego zadania podeszli w sposób staranny i profesjonalny, wykazali się dużą wiedzą i zaangażowaniem. Proces wyceny przeszedł bez problemów i szybko.
Określenie wartości znaku towarowego a także możliwych do uzyskania opłat licencyjnych wynikających z jego wynajmu
Wszystkie etapy niniejszej współpracy były konsultowane z naszą firmą i dostosowane do naszych potrzeb, co upewnia nas w przekonaniu, że firma Sipexsp. z o.o. podchodzi indywidualnie do każdego klienta.
Oszacowanie stawki opłaty licencyjnej dla znaku towarowego oraz jego wycena dla grupy podmiotów z branży automotive
Firma zagwarantowała nam wszystko, czego potrzebowaliśmy: raport został oddany w terminie, zgodnie z umową, usługi zostały dopasowane do naszych wymogów, wysoko wykwalifikowana kadra dopilnowała wszystkich szczegółów.
Wycena znaku towarowego z branży artykułów dziecięcych
sierpień 2022
Pracownicy firmy wykazali się dużą wiedzą i zaangażowaniem. Biorąc dodatkowo pod uwagę dobry stosunek jakości do ceny, uważamy tę firmę za atrakcyjną i godną współpracy
Wycena znaku towarowego spółki z branży deweloperskiej
Nasze zadowolenie z wyżej wymienionej współpracy wynika głównie z profesjonalnego podejścia wykwalifikowanej kadry. Wszystkie zadania zostały wykonane zgodnie z zawartym w umowie terminem.
Jej działania charakteryzowały się elastycznością, profesjonalizmem i kompleksowym podejściem do każdego z powierzonych zadań. Szczególnie cenimy sobie zaangażowanie i wysokiej jakości obsługę.
Wycena znaków towarowych przedsiębiorstwa z branży instalacji grzewczych i sanitarnych
Do tematu prawa do znaku towarowego odniosło się również Ministerstwo Finansów, które w jednym ze swoich pism w Biuletynie Skarbowym stwierdza, że możliwość dokonywania odpisów amortyzacyjnych od prawa do znaku towarowego występuje wtedy, gdy na dzień jego nabycia podatnik posiada na mocy prawomocnej decyzji Urzędu Patentowego szczególną ochronę prawną, czyli wówczas, gdy dochodzi do nabycia wtórnego.