Obligacje to papiery wartościowe emitowane w serii, w którym emisariusz stwierdza, że jest dłużnikiem właściciela obligacji spółki (obligatariusza) i zobowiązuje się wobec niego do spełnienia określonego świadczenia, przy czym świadczenie na rzecz spółki może mieć charakter pieniężny lub niepieniężny (Art. 4 ustawy o obligacjach).
W świetle powyższej definicji należy wskazać, że jej szeroki zakres wynika z konstrukcji papierów wartościowych (np. akcji, udziałów), co w praktyce oznacza, że obligacja spółki może pełnić funkcję nie tylko kredytową, ale również umożliwiać pozyskiwanie equity (obligacje zamienne), inkorporować prawo do wypłat powiązanych z innymi instrumentami finansowymi i indeksami (obligacje strukturyzowane). Ponadto ustawa o obligacjach dopuszcza w odniesieniu do spółki obligacje imienne lub na okaziciela, a także w postaci materialnej i w formie zdematerializowanej (w formie zapisu w odpowiednim rejestrze).
Na gruncie prawa polskiego można wyróżnić następujące typy obligacji:
Obligatariusz obligacji przychodowej nabywa prawo do zaspokojenia swoich roszczeń ze spółki z pierwszeństwem przed innymi wierzycielami emitenta alternatywnie:
Obligacje z prawem wezwania spółki – emitenta do przedterminowego wykupu – są to takie obligacje w których zawarto prawo emitenta do wykupu przedterminowego obligacji. Spółki będące emitentami tego rodzaju obligacji mogą dokonywać wcześniejszej spłaty spłaty długu, w dogodnym dla siebie momencie.
Zarówno wycena obligacji jak i wycena akcji ze względu na zróżnicowanie rodzajowe powinna być przeprowadzona przez co najmniej dwie metody wyceny.
Emisji obligacji może dokonać:
Do przeprowadzenia emisji obligacji niezbędne jest posiadanie zdolności do emisji obligacji. Zdolność emisyjna spółki jest warunkowana nie tylko zakresem przedmiotowym obligacji (czy dana obligacja może być wyemitowana ze względu na rodzaj) ale także zakresem podmiotowym (czy dana spółka ma prawo do emisji).
Kolejnym warunkiem niezbędnym do emisji jest podjęcie decyzji o emisji obligacji spółki przez uprawniony do tego organ emitenta. W przypadku spółki prawa handlowego będącej emitentem zastosowanie mają przepisy kodeksu spółek handlowych określające sposób reprezentacji spółki oraz regulujące tryb zaciągania zobowiązań majątkowych spółki.
Obowiązek wyceny obligacji (wycena akcji) spółki może wynikać także z trybu emisji. Zgodnie z ustawą o obligacjach, ustawą o obrocie instrumentami finansowymi oraz ustawą o ofercie publicznej i warunków wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych można wyróżnić następujące tryby emisji obligacji spółki:
Obowiązki informacyjne spółki – emitenta wobec obligatariusza w przypadku obowiązku prospektywnego dotyczą w szczególności:
W przypadku gdy emitowana obligacja zostaje zabezpieczona ustanowieniem zastawu lub hipoteki raz z powyższymi informacjami powinna zostać udostępniona wycena ich przedmiotu.
Wycena akcji, obligacji w takim przypadku powinna być przeprowadzona przez rzeczoznawcę. W takim przypadku wycena akcji jest uznawana na wiarygodną w oczach organów podatkowych i sądowych. W przypadku potrzeby potencjalnej obrony wyceny, rzeczoznawca powinien udzielić wszelkich informacji z zakresu metod jakimi została dokonana wycena akcji.
Emitent obligacji może ustanowić zabezpieczenie wierzytelności z nich wynikających. Jedną z form zabezpieczenia wierzytelności wynikających z emisji akcji lub obligacji jest zastaw rejestrowy. Cechą charakterystyczna dla zastawu rejestrowego jest to, że zabezpieczenie nie wyklucza dalszego użytkowania zastawionego przedmiotu. W praktyce oznacza to, że spółka może nadal użytkować przedmiot zastawu – ustanowienie zabezpieczenia nie wpływa na zdolność operacyjną spółki. Spółka ma ona zatem możliwość korzystania z niego, mimo tego, że zabezpiecza roszczenie wierzyciela, o ile umowa zastawnicza tak stanowi.
W przypadku ustanowienia zastawu lub hipoteki jako zabezpieczenia wierzytelności wynikających z obligacji emitent jest obowiązany poddać przedmiot zastawu lub hipoteki wycenie przez podmiot, który posiada doświadczenie i kwalifikacje zapewniające rzetelność wyceny oraz zachowuje bezstronność i niezależność (Art. 30 ust. 1 ustawy o obligacjach).
Podmiot dokonujący wyceny musi zachować uczciwość, obiektywizm, zawodowy sceptycyzm i należytą staranność w dokonywanej wyceny oraz posiadać odpowiednie kompetencje zawodowe. Biegły dokonujący wyceny jest zobowiązany także do przestrzegania tajemnicy zawodowej (Art. 69 ust. 1 ustawy o biegłych rewidentach i firmach audytorskich).
Zarówno wyceniający jak i jego pracownicy uczestniczący w wycenie nie mogą uczestniczyć w wycenie ani w inny sposób nie mogą wpływać na ten wynik, jeżeli (Art. 69 ust. 9 ustawy o biegłych rewidentach i firmach audytorskich):
Ponadto wycena obligacji do celów zastawu rejestrowego nie może być kontynuowana w przypadku, gdy przynajmniej w jednym roku, w okresie ostatnich 5 lat, przychód firmy audytorskiej z tytułu wszystkich wykonanych w danym roku obrotowym usług na rzecz jednostki innej niż jednostka zainteresowania publicznego lub jednostki z nią powiązanej stanowił co najmniej 40% całkowitego rocznego przychodu firmy audytorskiej (Art. 70 ust. 1 ustawy o biegłych rewidentach i firmach audytorskich).
Zapewniając odpowiednie kompetencje oraz brak powiazań między podmiotem wyceniającym a podmiotem wycenianym ustawodawca zwiększył bezpieczeństwo obrotu gospodarczego przez zapewnienie odpowiednich kwalifikacji podmiotom (osobom) dokonujących wyceny przedmiotu zabezpieczenia obligacji. Wprowadzone regulacje mają także na celu zachowanie rzetelności wyceny, jej bezstronności i niezależności.
W praktyce oznacza to, że postepowanie podmiotu dokonującego wyceny powinno być rzeczowe, obiektywne, wolne od uprzedzeń oraz wpływu rozbieżności zdań.
Nie oznacza to jednak, że podmiot dokonujący wyceny musi być biegłym rewidentem. Muszą być jednak spełnione powyższe wymogi. Wymogi te muszą być spełnione także w odniesieniu do członków organów zarządzających i nadzorujących podmiotu dokonującego wyceny oraz osób zatrudnionych przez ten podmiot do wykonywania czynności w zakresie wyceny (art. 3 ust. 1 pkt. 26 rozporządzenia 596/2014 z 16.04.2014 r. w sprawie nadużyć na rynku).
Emitent jest obowiązany, na żądanie osoby zainteresowanej, do nieodpłatnego dostarczenia wyceny w postaci drukowanej w miejscu przyjęcia żądania, jeżeli w warunkach emisji zamieszczony został skrót tej wyceny. Wobec tego emitent zobowiązany jest do dostarczenia wyceny jedynie wówczas, gdy w warunkach emisji obligacji został umieszczony jedynie skrót wyceny. Natomiast jeżeli w warunkach emisji obligacji została umieszczona pełna wycena, emitent nie jest zobowiązany do odrębnego jej udostępniania. W drugim przypadku wycena stanowi integralny element warunków emisji, które natomiast umieszczane są w propozycji nabycia i tym samym wycena udostępniana jest razem z propozycją nabycia.
Wycena powinna zostać udostępniona zainteresowanej osobie, przez którą należy rozumieć potencjalnego inwestora, tj. każdą osobę, która zainteresowana jest nabyciem obligacji. Ponadto wycena musi być dostarczona osobie, która złożyła żądanie w formie papierowej, oraz w miejscu przyjęcia żądania przez emitenta lub podmiot pośredniczący w ofercie obligacji (tj. instytucję finansową). Wycena może być udostępniona w siedzibie emitenta lub podmiotu pośredniczącego w ofercie obligacji (np. instytucji finansowej) jeżeli żądanie zostało złożone za pomocą środków elektronicznych albo innych środków porozumiewania się na odległość.
Co do zasady przedmiotem zabezpieczenia wierzytelności wynikających z emisji akcji lub obligacji jako zastawu rejestrowego mogą być rzeczy ruchome (np. towary w magazynie, dany samochód, maszyny, pojazdy) oraz zbywalne prawa majątkowe (np. licencja, patenty). W szczególności zastaw rejestrowy może dotyczyć akcji spółki, obligacji, tytuły uczestnictwa w instytucjach wspólnego inwestowania.
Ustanowienie zastawu rejestrowego daje obligatariuszom pierwszeństwo przy dochodzeniu roszczeń z przedmiotu zastawu w sytuacji niewykupienia obligacji (akcji). Zatem ustanowienie takiego zastawu powoduje zmniejszenie ryzyka związanego z inwestowaniem.
W przypadku emisji obligacji (akcji) zabezpieczonej zastawem na akcjach, zastawcą będzie przeważnie spółka emitująca obligacje, w której posiadaniu jest pakiet akcji, a zastawnikiem obligatariusz. Dla wzmocnienia pozycji emitenta warto wprowadzić do umowy zastawnej obowiązek uzyskania przez obligatariusza wyceny przedmiotu zastawu rejestrowego według wskazanej w wycenie wartości.
Kolejnym rozwiązaniem może być wprowadzenie w umowie zastawniczej obowiązku uzyskania wyceny przed przejęciem zastawu na własność przez zastawnika (obligatariusza) i dokonanie przejęcia według wartości wynikającej z tej wyceny. W tym scenariuszu ryzyko związane z uzyskaniem rzeczywistego zaspokojenia z przedmiotu zastawu przechodzi na zastawnika (obligatariusza), bo wycena zastawu nie daje gwarancji, że zbywając go uzyska taką cenę.
Innym rozwiązaniem jest wprowadzenie w umowie zastawniczej obowiązku uzyskania wyceny przed przejęciem przedmiotu zastawu na własność przez zastawnika i dokonanie przejęcia według wartości wynikającej z tej wyceny. W tym scenariuszu ryzyko związane z uzyskaniem rzeczywistego zaspokojenia z przedmiotu zastawu przechodzi na zastawnika, bo wycena przedmiotu zastawu nie daje jednak gwarancji, że zbywając go, zastawnik uzyska taką cenę.
Kolejnym możliwym rozwiązaniem jest wprowadzenie do umowy zastawniczej sztywnego mechanizmu określenia wartości zastawu.
Bez względu na przyjęty scenariusz istotną kwestią pozostaje wycena przedmiotu zastawu rejestrowego.
Najbardziej odpowiednią metodą wyceny zastawu rejestrowego jest metoda wskaźnikowa (porównawcza). Polega na określeniu wartości rynkowej spółki lub jej pakietu akcji, obligacji przez porównanie z innymi spółkami.
Źródłem informacji do przeprowadzenia takiego porównania wartości akcji jest sprawozdanie finansowe. Warunkiem porównywalności danych pochodzących ze sprawozdania finansowego jest pochodzenie porównywanych spółek (spółki powinny pochodzić z tej samej branży lub przynajmniej sektora) oraz rozmiar prowadzonej działalności (porównywane spółki powinny być zbliżonych rozmiarów) a także tryb emisji akcji.
Wycena akcji i udziałów spółki następuje z uwzględnieniem wartości bazowej (np. przychodów ze sprzedaży, zysku operacyjnego, zysku netto) oraz wybranego wskaźnika, np. stosunku ceny rynkowej do zysku netto spółki, stosunku ceny rynkowej do wartości księgowej, stosunku ceny rynkowej do przychodów spółki.
Wycena akcji jest poprzedzona oszacowaniem wartości rynkowej spółki, a tak zależy od zastosowanego podejścia.
W obrocie gospodarczym najbardziej rozpowszechnione są następujące podejścia do wyceny spółki:
Wycena akcji lub obligacji jest dokonywana także wówczas gdy emitent zobowiąże się w ramach warunków emisji do okresowej aktualizacji wyceny. Aktualizacja jest udostępniana obligatariuszom w sposób, w jaki zostały udostępnione warunki emisji. Dotrzymanie tych warunków co do sposobu udostępniania obligatariuszom aktualizacji wyceny w praktyce może być problematyczne. Wielokrotnie bowiem zdarza się, że emitent nie zna grona obligatariuszy, szczególnie w sytuacji, gdy obligacje są przedmiotem obrotu na rynku regulowanym lub w alternatywnym systemie obrotu.
Mając powyższe na uwadze należy wskazać, że wycena akcji lub obligacji na potrzeby aktualizacji wyceny ma charakter fakultatywny – emitent nie jest zobowiązany z mocy ustawowej do jej dokonywania. Zobowiązanie takie, podobnie jak samo ustanowienie zabezpieczenia, przede wszystkim ma na celu zachęcenie potencjalnych obligatariuszy do nabycia obligacji. Pomimo tego, że obowiązek udostępniania aktualizacji wyceny ma charakter fakultatywny, jeżeli emitent zobowiąże się w warunkach emisji do jej udostępniania, wówczas niedopełnienie tego obowiązku może wiązać się z odpowiedzialnością karną.
Obowiązek udostępnienia wyceny przedmiotu zastawu lub hipoteki stanowiących zabezpieczenie obligacji obwarowany jest sankcją karną. Emitent, który nie udostępnia wyceny lub jej aktualizacji podlega karze grzywny, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Karze tej będzie podlegać także każda osoba, która będzie działała w imieniu lub interesie emitenta (art. 89 ustawy o obligacjach).
Celem nałożenia sankcji karnych, zarówno na emitentów jak i na osoby działające w jego imieniu jest ochrona interesów potencjalnych nabywców obligacji oraz obligatariuszy. Prawidłowe i rzetelne wypełnianie przez emitenta obowiązków związanych z udostępnianiem wyceny przedmiotu zastawu lub hipoteki pozwala podmiotom zainteresowanym nabyciem obligacji na ocenę możliwości ewentualnego dochodzenia wierzytelności z obligacji na podstawie pełnych, prawdziwych, obiektywnych i zweryfikowanych przez niezależny podmiot informacji.
Spółka zamierzająca dokonać emisji obligacji (akcji) musi posiadać zdolność emisyjną. Warunki jakie musi spełniać spółka aby posiadać zdolność emisyjna zostały określone w ustawie o obligacjach.
Obligacje podobnie jaki i rzeczy ruchome oraz zbywalne prawa majątkowe mogą być przedmiotem zastawu rejestrowego.
Zróżnicowanie rodzajów akcji, obligacji powoduje konieczność stosowania zróżnicowanych metod ich wyceny.
Wycena akcji, obligacji powinna przebiegać etapowo. Pierwszym etapem wyceny jest uzgodnienie przez rzeczoznawcę parytetu wymiany z uwzględnieniem potrzeb klienta.
Kolejnym etapem jest szacowanie wartości udziałów (akcji) na potrzeby transakcyjne.
Wycena akcji i udziałów dla potrzeb zabezpieczenia emisji obligacji ma z istoty rzeczy zindywidualizowany charakter, niemniej powinna ona uwzględniać nie tylko cel wyceny, ale także specyfikę danego przedsiębiorstwa (tj. formę prawną, rodzaj prowadzonej działalności , rentowność), oraz zewnętrzne (np. branże w której działa wyceniana spółka, otoczenie prawne, czynniki demograficzne, ekonomiczne).
Warunkiem użyteczności wyceny udziałów (akcji) jest dokonanie jej tak aby była ona wiarygodna i niepodważalna, zarówno przez organy podatkowe jak i sądowe.
Z tego względu wycena udziałów i akcji dla potrzeb zabezpieczenia emisji obligacji powinna być przeprowadzona co najmniej dwiema lub więcej metodami z uwzględnieniem odpowiedniego podejścia dochodowego, majątkowego, porównawczego.