Pojęcie wartości jest z natury pojęciem bardzo złożonym i skomplikowanym. Towarzyszy ono ludziom od początku istnienia cywilizacji. Sokrates (470- 399r.p.n.e.) pojmował wartość (między innymi) jako wiedzę: „Prawdziwym dobrem jest cnota. Cnota jest jedna bo każda cnota jest wiedzą. Zdobywając wiedzę, osiągamy dobro, a z nim pożytek i szczęście”. Jego uczeń Ksenofont (430- 355r.p.n.e) wprowadził termin ekonomika (nauka o gospodarowaniu). Zaś Arystoteles (384-322r.p.n.e.) rozpatrywał wartość przez pryzmat użyteczności (poziom zadowolenia z konsumpcji). Jak widać podejście do pojęcia wartości zależy od płaszczyzny w jakiej to pojęcie rozumiemy. Można więc wyróżnić kilka rodzajów wartości: wartości religijne, moralne, estetyczne czy ekonomiczne. Definiując wartość przez pryzmat ekonomiczny należy powiedzieć, że wartość dobra jest określana poprzez jego zdolność do zaspokajania potrzeb, a zarazem stopień rzadkości w stosunku do danej potrzeby. Należy jednak pamiętać że ostateczna wartość jakiegokolwiek dobra sprowadza się do ceny, jaką ktoś jest skłonny za to dobro zapłacić (ceny rynkowej). A motywacje kupującego mogą być, tak jak podejścia do terminu wartości, fundamentalnie zróżnicowane.
more
Wartość przedsiębiorstwa- kategorie wartości
Omawiając temat wartości w kontekście wyceny przedsiębiorstwa nie sposób nie poruszyć kwestii kategorii wartości. W przypadku sporządzania wyceny podmiotu gospodarczego niezbędnym jest określenie i zdefiniowanie kategorii wartości, inaczej standardu wartości. Według KSWS (Krajowy Standard Wyceny Specjalistyczny) możemy wyróżnić 4 główne kategorie wartości:
Godziwa wartość rynkowa (Fair Market Value) – zakłada, że w transakcji bierze udział typowy hipotetyczny kupujący i typowy hipotetyczny sprzedający. Co najważniejsze przyjmuje się, że strony transakcji są zainteresowane jej przeprowadzeniem, nie działają pod przymusem i mają wystarczający zasób wiedzy na temat przedmiotu wyceny, a wyceniający ma odpowiedni zasób informacji na temat stron transakcji. Cena jaką akceptują kupujący i sprzedający to godziwa wartość rynkowa.
Wartość sprawiedliwa (Fair Value) – zakłada, że w transakcji bierze udział konkretny, niekoniecznie zainteresowany przeprowadzeniem transakcji kupujący oraz konkretny niezainteresowany przeprowadzeniem transakcji sprzedający, a ponadto przynajmniej jeden z nich działa pod przymusem. Wynik transakcji musi być sprawiedliwy względem sprzedającego z racji faktu, iż nie ma on możliwości zatrzymania przedmiotu wyceny.
Wartość inwestycyjna (Investment Value) – wynik wyceny skierowany dla konkretnego inwestora, przy szacowaniu której uwzględnia się jego indywidualne wymagania i oczekiwania względem przedmiotu wyceny. Ten upersonifikowany charakter wyróżnia ją od godziwej wartości rynkowej.
Wartość wewnętrzna (Intrinsic Value) – opiera się na wszystkich informacjach na temat przedmiotu wyceny oraz czynnikach zewnętrznych mających wpływ na jego obecną i przyszłą sytuację finansową. Nie jest ona oszacowana w związku z konkretną transakcją i nie bierze pod uwagę kto jest zleceniodawcą i odbiorcą wyceny.
Na wybór poszczególnej kategorii wartości ma wpływ między innymi cel wyceny, uwarunkowania prawne, przyjęte założenia i ograniczenia oraz stan przedmiotu wyceny. To jaką kategorię stosujemy stanowi pochodną stanu w jakim znajduje się spółka oraz środowiska w jakim funkcjonuje. Podsumowując wybór kategorii wartości determinuje to jakie przedsiębiorstwo wyceniamy oraz jak prezentuje się dany przypadek wyceny.
Wartość przedsiębiorstwa- metody wyceny przedsiębiorstw
W tym miejscu należy przejść do kluczowego aspektu omawianego tematu czyli metod wyceny przedsiębiorstw. Mianowicie wyróżnia się trzy podejścia do wyceny: majątkowe, dochodowe i porównawcze (mnożnikowe). Każde z tych podejść zawiera w sobie metody wyceny, które w celu ustalenia wartości opierają się głównie na: aktywach przedsiębiorstwa, bilansie (podejście majątkowe) np. LVM (Liquidation Value Method), obrotach gotówkowych (podejście dochodowe) np. DCF (Discounted Cash Flows) lub mnożnikach porównawczych (podejście mnożnikowe). W wybranych przypadkach metody te są następnie modyfikowane na potrzeby wyceny konkretnego podmiotu gospodarczego, tak aby docelowy standard wyceny uwzględniał typ i charakterystykę jego działalności. Obecnie, najczęściej stosowane jest podejście dochodowe, oparte na zdyskontowanych prognozowanych przyszłych przepływach pieniężnych. Podejście dochodowe powszechnie uznaje się jako bardzo dobrze odzwierciedlające wartość w przypadku wyceny przedsiębiorstw. Możemy wyróżnić między innymi następujące metody wyceny w podejściu dochodowym:
Pytanie, które się zatem nasuwa jest następujące: Jakie podejście wybrać? Uogólniając, podejście do wyceny zależy od charakterystyki wycenianego podmiotu. Jego wielkości, charakteru zarządzania, środowiska konkurencyjnego czy branży, w której działa. Metodę porównawczą można zastosować w przypadku podmiotu, który konkuruje z podobnymi do siebie pod pewnymi kryteriami przedsiębiorstwami. Kryteria te to np. wielkość przedsiębiorstwa, branża, sezonowość popytu, perspektywy wzrostu itd.. Metoda porównawcza ma jednak swoje ograniczenia (z reguły jest ona mniej dokładna niż metody dochodowe ponieważ analizuje wybrane mnożniki, a nie jak w przypadku metody DCF, wszystkie przepływy pieniężne. Wskazane zatem często okazuje się „połączenie” dwóch odrębnych metod wyceny i uśrednienie obu wyników (np. skorzystanie z podejścia dochodowego i porównawczego, a następnie uśrednienie wyników średnią ważoną). Podejście porównawcze (mnożnikowe) obejmuje grupę metod wyceny polegających na określeniu wartości spółki poprzez porównanie jej z innymi. Główną trudnością jest tu umiejętne dobranie przedsiębiorstw, z którymi chcemy porównać wyceniany podmiot. Alternatywna nazwa podejścia porównawczego (podejście mnożnikowe) wynika z tego czym zajmujemy się obliczając wartość przedsiębiorstwa metodą zaliczaną do grupy metod porównawczych- ustalaniem wartości mnożników porównawczych (np. P/E – wskaźnik cena akcji do zysku za jedną akcję, EV/EBITDA – enterprise value do zysku operacyjnego przedsiębiorstwa przed opodatkowaniem, odprowadzeniem odsetek i amortyzacji).
Trzecie podejście do ustalenia wartości przedsiębiorstwa- podejście majątkowe obejmuje grupę metod, które wyznaczają wartość przedsiębiorstwa poprzez wartość jego aktywów pomniejszonych o zobowiązania i rezerwy na zobowiązania. Można wyróżnić między innymi:
Metodę wartości skorygowanych aktywów netto (Adjusted Net Asset Method): metoda oparta na bilansie przedsiębiorstwa. Polega ona na odliczeniu od sumy aktywów (wartości księgowych skorygowanych o ich aktualne wartości rynkowe) sumy pasywów obcych (wartości zobowiązań, kredytów, pożyczek, rezerw itd.)
Metodę wartości likwidacyjnej (Liquidation Value Method): stanowi sumę wartości godziwych aktywów skorygowanych o zaległe zobowiązania i koszty procesów likwidacyjnych. Stosowana jest w przypadku potrzeby uzyskania wartości podmiotu w przypadku jego likwidacji.
Metodę wartości odtworzeniowej (Replacement Value Method): stosowana jako alternatywa w stosunku do metody wartości skorygowanych aktywów netto. Polega na ustaleniu nakładów niezbędnych do odtworzenia poszczególnych składników majątku przedsiębiorstwa.
Wartość przedsiębiorstwa sektora MŚP
W poprzednim rozdziale omówione zostały najczęściej stosowane metody wyceny przedsiębiorstw. Otwartą jednak pozostaje kwestia wartości w przypadku mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Charakterystyka funkcjonowania tych podmiotów fundamentalnie różni się od charakterystyki dużych przedsiębiorstw i tradycyjne, niezmodyfikowane standardy wyceny, po części, tracą swoje zastosowanie. Należy więc postawić pytanie: „Co buduje wartość mikro, małego lub średniego przedsiębiorstwa?”.
W przypadku gdy przedsiębiorstwo sektora MŚP wykazuje dodatni wynik z działalności operacyjnej tudzież EBITDA, stosowana jest głównie metoda DCF. Co ważne w przypadku MŚP nie uwzględnia się wspomnianego przedtem „łączenia” metod wyceny. W modelu DCF wartość MŚP stanowi wynik wyceny płynący z tej metody zmodyfikowany o czynniki jakościowe danego przedsiębiorstwa, które wykraczają poza te ujęte w metodzie DCF. Należy bowiem pamiętać, że dla rzetelnej wyceny małego przedsiębiorstwa nie wystarcza nawet najbardziej szczegółowa analiza zewnętrznych przejawów procesów operacyjnych oraz wykazywanych parametrów finansowych. Dane jakościowe ustalają wartości wybranych mnożników, a ponadto stosuje się je do ustalania swego rodzaju premii/dyskonta po otrzymaniu wyniku DCF. Aby więc odpowiedzieć na pytanie zawarte powyżej należy pochylić się nad dwoma źródłami tej wartości. Pierwszej, analizującej determinanty wartości wypływające ze standardowej metody DCF oraz drugiej stanowiącej jakościowe determinanty wartości MŚP, które modyfikują wartości mnożników w DCF i poprzez dyskonta lub premie wpływają na ostateczny wynik wyceny.
Determinanty wartości w standardowej metodzie DCF:
Dochodowa metoda wyceny przedsiębiorstw DCF (Discounted Cash Flows) powszechnie uznana jest jako miarodajna metoda wyceny przedsiębiorstw i może być stosowana w przypadku wszystkich podmiotów gospodarczych z wyjątkiem tych generujących ujemne przepływy pieniężne np. spółek przeznaczonych do likwidacji. Opiera się ona na głównym założeniu że wartość przedsiębiorstwa stanowi ilość gotówki jaką w przyszłości może ono „zarobić”, inaczej mówiąc zysk jaki może wygenerować. Aby poprawnie oszacować przyszłe zyski musi ona uwzględniać stopę procentową (stopę zwrotu od zainwestowanego kapitału) oraz dyskonto dzięki któremu doprowadzi się wartość przyszłych przepływów pieniężnych do wartości obecnej. Jest ona zatem dyskontowana średnim ważonym kosztem kapitału (WACC- Weighted Average Cost of Capital). WACC uwzględnia dwa składniki ważone udziałem: koszt kapitału własnego i koszt kapitału obcego (długu) w strukturze finansowania wycenianej spółki. Na tym etapie przejdziemy do drugiego członu nazwy DCF czyli Cash Flows – przepływy pieniężne.
Na przepływy pieniężne składają się:
Zysk z działalności operacyjnej EBIT (determinuje wzrost wartości)
NOPAT: Net Operating Profit after Tax czyli zysk przedsiębiorstwa EBIT po opodatkowaniu (opodatkowanie determinuje spadek wartości)
Amortyzacja (determinuje wzrost wartości)
Zmiana zapotrzebowania na kapitał obrotowy (determinuje spadek wartości)
Wolne przepływy pieniężne z działalności operacyjnej (=)
FCFF=EBIT(1-T)+A-∆KO-I
Gdzie:
FCFF- wolne przepływy pieniężne dla przedsiębiorstwa
T- stopa podatku dochodowego od osób prawnych
A- amortyzacja
∆KO- zmiana wartości KON
I- nakłady inwestycyjne (CAPEX)
Prognozy w modelu DCF w części przypadków ze względu na swój niepewny charakter (przyszłe przepływy pieniężne są przewidywane czyli obarczone ryzykiem błędu) zakładają ograniczony czas prognozy (w zależności od kraju zazwyczaj 4-7 lat). Jednak w przypadku gdy nie przewidujemy, że firma w dającej się przewidzieć przyszłości zakończy działalność możemy ustalić tak zwaną wartość rezydualną. Zakłada ona uwzględnienie oczekiwanej średniej długoterminowej stopy wzrostu przypływów pieniężnych po okresie szczegółowej prognozy oraz znormalizowaną, długoterminową stopę dyskontową. Wartość rezydualna przedsiębiorstwa sprowadza się zatem do uproszczonej kalkulacji przepływów pieniężnych po okresie szczegółowej prognozy do nieskończoności.
Jakościowe determinanty wartości mikro, małego lub średniego przedsiębiorstwa:
W przypadku wyceny mikro, małego lub średniego podmiotu gospodarczego krytyczne znaczenie mają jakościowe czynniki jego działalności. Zdanie to pojawia się wielokrotnie, lecz to właśnie ono stanowi fundament modyfikacji metody DCF na potrzeby wyceny MŚP. Jako jakościowe determinanty wartości można wymienić między innymi:
– Jakość zarządzania (ze względu na powszechną w MŚP „jedność własności i zarządzania”, a także autorytarny charakter w jakim niejednokrotnie zarządzane są małe przedsiębiorstwa, odgrywa ona znacznie większą rolę niż w przypadku dużych podmiotów gospodarczych)
Środowisko konkurencyjne
Poziom innowacyjności
Poziom przedsiębiorczości
Baza klientów
Pozycja rynkowa
*Wymienione powyżej czynniki mogą determinować wzrost lub spadek wartości przedsiębiorstwa.
Podwyższone ryzyko działalności (brak majątku umożliwiającego zabezpieczenie działalności przed upadkiem)
Ograniczona płynność
Uzależnienie działalności od prywatnych spraw właściciela, jego dyspozycji
brak zorganizowanego planowania finansowego
*Wymienione powyżej czynniki determinują spadek wartości przedsiębiorstwa
Połączenie tych dwóch aspektów wartości stanowi zbiór determinant wartości mikro, małego lub średniego przedsiębiorstwa i stanowi odpowiedź na pytanie postawione na wstępie tego rozdziału. Umiejętne połączenie jakościowych i ilościowych czynników wartości firmy, inaczej zmodyfikowanie metody DCF o jakościowe czynniki na potrzeby wyceny przedsiębiorstwa sektora MŚP to główne założenie do ustanowienia standardu wyceny skierowanego stricte dla sektora MŚP.
Klienci, którzy nam zaufali
marzec 2025
Kancelaria Sipex z najwyższą starannością i solidnością dokonała wycenę wartości spółki. Współpraca przebiegała efektywnie i życzliwie.
Polecamy Kancelarię Sipex jako wiarygodnego specjalistę w branży. Zlecenie zostało zrealizowane na najwyższym poziomie, a współpraca przebiegała w pełni profesjonalnej atmosferze.
Firma Sipex sp. z o.o. wykazała się profesjonalizmem i rzetelnością w realizacji zlecenia dotyczącego wyceny Przedsiębiorstwa jednoosobowej działalności gospodarczej.
Wycena przedsiębiorstwa z branży turystyczno-rehabilitacyjnej
Potwierdzamy, iż firma Sipex sp. z o.o. przeprowadziła kompleksową wycenę przedsiębiorstwa z zachowaniem najwyższych standardów profesjonalizmu, rzetelności oraz staranności.
Wycena została wykonana zgodnie z najlepszymi praktykami oraz obowiązującymi standardami. Zespół był merytoryczny, elastyczny i otwarty na nasze potrzeby.
Zespół specjalistów odpowiedzialny za wykonanie zadania wykazał się nie tylko wysokim poziomem kompetencji, ale również elastycznym podejściem do naszych potrzeb.
Wycena przedsiębiorstwa jednoosobowej działalności gospodarczej z branży prywatnych placówek przedszkolnych
Usługa została wykonana zgodnie z harmonogramem, a zespół analityków SIPEX Sp. z o.o. wykazał się doświadczeniem w zakresie wycen przedsiębiorstw, co przełożyło się na wysoką jakość i rzetelność wyceny.
Zespół specjalistów odpowiedzialny za realizację zadania wykazał się wysokimi kompetencjami. Dodatkowo, elastyczne podejście do potrzeb klienta, doskonała komunikacja oraz terminowość przyczyniły się do pełnej satysfakcji z naszej współpracy.
Zespół ekspertów, który został przydzielony do tego zadania, wykazał się nie tylko wysokimi kwalifikacjami, ale również dużą elastycznością w dostosowywaniu się do potrzeb klienta.
Wycena spółki z branży konsultingu sektora nieruchomości
Prace zostały wykonane z dużą starannością, a zespół ekspertów odpowiedzialny za projekt wyróżniał się nie tylko wysokimi kompetencjami, lecz także dogłębną znajomością branży oraz zdolnościami analitycznymi.
Podczas współpracy specjaliści Sipex Sp. z o.o. wykazali elastyczność w dostosowywaniu się do naszych potrzeb, a także znakomitą komunikację i terminowość.
Pracownicy firmy wykazali się wysoką kompetencją i doświadczeniem, jak również elastycznością w dostosowywaniu się do naszych potrzeb. Każdy etap projektu był starannie konsultowany.
Proces wyceny został przeprowadzony z zachowaniem najwyższych standardów, a całość prac została wykonana terminowo, zgodnie z ustalonym harmonogramem. SIPEX Sp. z o.o. wykazała się bogatym doświadczeniem i specjalistyczną wiedzą.
Firma wykazała się wysokim poziomem kompetencji oraz doświadczeniem w zakresie wycen przedsiębiorstw. Proces wyceny został przeprowadzony terminowo, a koszt usługi był adekwatny do jakości świadczonych usług.
Firma wykazała się profesjonalnym podejściem, dostosowanym do indywidualnych potrzeb klienta. Zlecenie zostało wykonane terminowo. Końcowy raport był bardzo czytelny i spełniał wszystkie nasze oczekiwania.
Eksperci wykazali się głęboką wiedzą branżową i techniczną, co było kluczowe dla zrozumienia specyfiki naszej działalności IT. Projekt zakończono w ustalonym terminie, a obsługa klienta była na najwyższym poziomie.
Kancelaria SIPEX Sp. z o.o. zapewniła profesjonalną obsługę na każdym etapie projektu, od początkowego etapu analizy finansowej, poprzez szczegółową wycenę, aż po końcowe raportowanie.
SIPEX Sp. z o.o. wykazał się dużym doświadczeniem w przeprowadzaniu wycen przedsiębiorstw. Ich zespół ekspertów posiada umiejętności, które pozwalają na precyzyjne i wiarygodne oszacowanie wartości spółki.
Wycena przedsiębiorstwa na zlecenie syndyka masy upadłościowej
Zespół SIPEX wykazał się nie tylko dogłębnym zrozumieniem specyfiki naszej działalności, ale również terminowością w realizacji wszystkich etapów wyceny.
Dużym atutem firmy jest szeroki zakres usług i kompleksowa obsługa klienta. Specjalista odpowiedzialny za nasz projekt był dostępny, elastyczny, odpowiadał na nasze potrzeby i udzielał potrzebnych wskazówek.
Projekt realizowany był z pełnym zaangażowaniem i zgodnie z ustalonymi terminami. Dzięki rzetelnemu podejściu, wszystkie etapy wyceny zostały wykonane na czas, co pozwoliło nam na sprawną analizę.
Wycena przedsiębiorstwa z branży muzycznej i pro-audio
Osoba zarządzająca naszym projektem wykazała się dostępnością, gotowością do dostosowania się do naszych wymagań, skutecznym reagowaniem na nasze potrzeby oraz udzielaniem cennych rad.
Pracownicy firmy wykazali się dużą wiedzą i zaangażowaniem. Wszystkie etapy niniejszej współpracy były konsultowane z naszą firmą i dostosowane do naszych potrzeb. Uważamy tę firmę za atrakcyjną i godną współpracу.
Wiedza, przygotowanie do realizacji projektu oraz indywidualne podejście, to wszystko wpłynęło na satysfakcjonujący nas efekt końcowy. Wszystkie zadania zostały wykonane zgodnie z zawartym w umowie terminem.
Nasze zadowolenie z wyżej wymienionej współpracy wynika głównie z profesjonalnego podejścia wykwalifikowanej kadry. Wszystkie zadania zostały wykonane zgodnie z zawartym w umowie terminem.
Wycena przedsiębiorstwa z branży tworzyw sztucznych
Dużym atutem firmy jest szeroki zakres usług i kompleksowa obsługa klienta. Końcowy raport oddany był terminowo. Ponadto był czytelny i wykonany z dużą starannością.
Wycena spółki świadczącej usługi outsourcingowe w zakresie sprzedaży krajowej
Zadaniem firmy była wycena zorganizowanej części przedsiębiorstwa, wycena znaku towarowego oraz oszacowanie wartości „goodwill”. Dzięki szerokiej gamie usług nasza firma została kompleksowo obsłużona.
Kancelaria Sipex wykazała się wiedzą branżową oraz profesjonalizmem podczas procesu wyceny. Dzięki temu otrzymaliśmy rzetelną i wnikliwą wycenę, odzwierciedlającą rzeczywistą wartość naszej spółki.
Eksperci Sipex wykazali się umiejętnością skrupulatnej analizy danych finansowych, rynkowych i operacyjnych, co zaowocowało uzyskaniem rzetelnej i kompleksowej wyceny.
Wycena przedsiębiorstwa z branży utylizacji odpadów
Elastyczne dostosowanie się do potrzeb przedsiębiorstwa,
komunikatywność i terminowość wpłynęły na to, iż jesteśmy w pełni usatysfakcjonowani z wyników naszej współpracy.
Nasz poziom zadowolenia ze współpracy z Sipex opiera się głównie na wysokiej jakości kontaktu z klientem, połączonej z profesjonalizmem i indywidualnym podejściem.
Wycena przedsiębiorstwa z branży utylizacji odpadów
Spółka terminowo wywiązała się ze wszystkich zadań. Należy docenić zaangażowanie zespołu, który odpowiadał na nasze potrzeby. Specjalista odpowiedzialny za nasz projekt był dostępny, kontaktowy i chętny do pomocy
Pracownicy firmy Sipex Sp. z o.o. wykazali się szczególną starannością i profesjonalizmem w wykonaniu powierzonego zadania. Wykazali się także znaczną wiedzą oraz sporym zaangażowaniem.
Wycena przedsiębiorstwa z branży chemii włókienniczej
Zespół Sipex potrafił zrozumieć nasze potrzeby i dostarczyć nam dokładną i rzetelną wycenę. Kancelaria Sipex to firma o wysokich standardach, znakomicie specjalizująca się w swojej branży.
Ich elastyczne dostosowanie się do potrzeb przedsiębiorstwa, komunikatywność i terminowość wpłynęły na to, iż jesteśmy w pełni usatysfakcjonowani z wyników naszej współpracy.
Wycena przedsiębiorstwa spółki cywilnej z branży opieki medycznej
Pracownicy firmy Sipex Sp. z o.o. wykazali się szczególną starannością i profesjonalizmem w wykonaniu powierzonego zadania. Wykazali się także znaczną wiedzą oraz sporym zaangażowaniem.
Wycena jednoosobowej działalności gospodarczej z branży produkcji nasad kominowych
Dzięki szerokiej gamie usług nasza firma została kompleksowo obsłużona. Cenimy dostępność i elastyczność specjalistów, którym zależy na zadowoleniu klienta.
Przydzielony specjalista był zawsze dostępny, komunikatywny i skłonny do udzielenia pomocy. Ostateczny rezultat przewyższył nasze oczekiwania. Z całą pewnością polecamy firmę Sipex sp. z o.o.
Dużym atutem firmy jest szeroki zakres usług i kompleksowa obsługa klienta. Specjalista odpowiedzialny za nasz projekt był dostępny, elastyczny, odpowiadał na nasze potrzeby i udzielał potrzebnych wskazówek.
Wycena Spółki z branży testów, inspekcji i certyfikacji
To, co najbardziej cenimy w firmie Sipex sp. z o.o., to duża wiedza i doświadczenie kadry, dzięki którym usługi zostały wykonane na wysokim poziomie. Cena oferowanej usługi była atrakcyjna i adekwatna do jakości wykonania zlecenia.
Firma zagwarantowała nam wszystko, czego potrzebowaliśmy: raport został oddany w terminie, zgodnie z umową, usługi zostały dopasowane do naszych wymogów, wysoko wykwalifikowana kadra dopilnowała wszystkich szczegółów.
W okresie naszej współpracy firma wykonała z należytym profesjonalizmem powierzone jej obowiązki. Pracownicy firmy wykazali się dużą wiedzą i zaangażowaniem.
Dużym atutem firmy jest szeroki zakres usług i kompleksowa obsługa klienta. Specjalista odpowiedzialny za nasz projekt był dostępny, elastyczny, odpowiadał na nasze potrzeby i udzielał potrzebnych wskazówek.
Dzięki szerokiej gamie usług nasza firma została kompleksowo obsłużona. Cenimy dostępność i elastyczność specjalistów, którym zależy na zadowoleniu klienta.
Szeroki zakres usług świadczonych przez firmę sprawił, że mogła ona odpowiedzieć na wszystkie nasze potrzeby. Cenimy sobie wysoką kulturę w kontakcie z klientem, połączoną z profesjonalizmem i indywidualnym podejściem
Duże doświadczenie i wysokie kwalifikacje pracowników przełożyły się na efekty, które całkowicie spełniły nasze oczekiwania. Szczególnie cenimy sobie zaangażowanie i wysokiej jakości obsługę.
Firma SIPEX sumiennie i terminowo wywiązała się z obowiązków. Jej działania charakteryzowały się elastycznością, profesjonalizmem i kompleksowym podejściem do każdego z powierzonych zadań.
W tekście ograniczono się do ekonomicznego pryzmatu pojęcia wartości, w celu omówienia podanego tematu w kontekście wartości przedsiębiorstw, a w szczególności przedsiębiorstw sektora MŚP. Wydaje się jednak, że nawet takie uproszczenie w dalszym ciągu pokazuje istotę ogólnego pojęcia wartości. Poziom skomplikowania poprawnego przeprowadzenia wyceny i fakt, że nie jesteśmy w stanie dokładnie przewidzieć ustalanej przez rynek ceny, nasuwa skojarzenia z wieloaspektowym charakterem pojęcia wartości. Należy mianowicie pamiętać że wartość mogą determinować różne czynniki, nastroje, które nie zawsze muszą być racjonalne.