Wycena firmy – kalkulator. Przewodnik po najważniejszych elementach oceny wartości biznesu

Wycena firmy to niezwykle wielowymiarowe i trudne do zautomatyzowania zadanie, w którym szereg danych finansowych i niefinansowych ma znaczący wpływ na ocenę właściwe wartości przedsiębiorstwa. Coraz częściej jednak natrafiamy na kalkulatory, które ułatwiają estymację wartości biznesu. Czy warto z nich korzystać? Czy wyniki, które daje nam kalkulator, są godne zaufania? Jak sprawić, by wycena kalkulatorem była możliwie jak najbardziej zbliżona do realnych wyliczeń?

Wycena firmy kalkulatorem – czy to naprawdę takie proste?

Wycena przedsiębiorstwa to proces, którego podstawowym celem jest poznanie prawdziwej wartości firmy w oparciu o szereg danych finansowych i niefinansowych. I tak zastanawiając się nad tym, z pewnością możemy dojść do wniosku, że mając pełną informację na temat aktywów, pasywów, przepływów pieniężnych i zysków z poprzednich lat, będziemy w stanie obliczyć taką wartość, stosując relatywnie proste kalkulacje.

Czy aby na pewno? A co z innymi, istotnymi kwestiami, jak potencjał przedsiębiorstwa do generowania przyszłych przychodów? W jaki sposób uwzględnimy obszar branży i pozycji firmy na rynku? Co z doświadczeniem pracowników i ogólnie pojętym know-how? Proste kalkulatory do wyceny firm, dostępne powszechnie w internecie nie zawsze umożliwiają uwzględnienie takich kwestii. Jeśli mamy w planach wycenić naszą firmę – czy to w celu czysto informacyjnym, jako przygotowanie do sprzedaży, czy jako dane niezbędne do podjęcia istotnej decyzji biznesowej – nie powinniśmy ślepo ufać takim kalkulatorom, gdyż prawdziwym wyzwaniem jest dobór odpowiednich danych wsadowych, które ciężko będzie nam ustalić bez wsparcia ekspertów do spraw wyceny.

Najprostsza wycena firmy – które metody można wykorzystać bez specjalistycznych narzędzi?

Ze względu na poziom zaawansowania procesu wyceny przedsiębiorstwa, prawdziwym wyzwaniem jest prawidłowe oszacowanie realnej wartości samodzielnie. Jeśli dodamy do tego różne modele, które zaprojektowane zostały z myślą o rzetelnym uwzględnieniu wszystkich aspektów, zadanie komplikuje się jeszcze bardziej.

Są jednak metody, które zdaniem ekspertów uchodzą za łatwe. To właśnie je możemy stosować do wyceny bez konieczności wspierania się specjalistycznymi narzędziami. Mowa tu między innymi o wycenie metodą wartości księgowej. W metodzie tej odejmuje się od wartości księgowej aktywów wszystkich zobowiązań wynikających z ewidencji. To sposób, który powinien być stosowany w przypadku podmiotów prowadzących pełną księgowość. Najważniejsza zaleta wyceny metodą wartości księgowej? Szybkość i łatwość w uzyskaniu wyniku.

Wycena przedsiębiorstwa kalkulatorem – na co zwrócić uwagę, aby uniknąć błędów?

Wycena firmy kalkulator – to popularna forma obliczania wartości przedsiębiorstwa. Warto jednak zwrócić uwagę na podstawowe błędy, które oddalają nas od otrzymania prawidłowej wyceny firmy. Na co zwrócić uwagę przy wykorzystaniu kalkulatora, by uniknąć podstawowych błędów?

Po pierwsze przeszacowanie wartości wsadowych, które stanowią podstawę do rzetelnej wyceny. Będąc przedsiębiorcą, często w naszym mniemaniu konkretne składniki przedsiębiorstwa są warte więcej, niż wynikałoby to z niezależnej oceny. To prowadzi do uzyskania błędnej, zbyt wysokiej wyceny, która nie stanowi dla nas żadnej wartości dodanej. Same wartości wsadowe stanowią duże wyzwanie, które wynika przede wszystkim ze złożoności procesu wyceny przedsiębiorstwa. Ignorowanie istotnych obliczeń i wykorzystywanie nieodpowiednich danych lub danych nieuwzględniających każdego aspektu finansowego firmy stanowi błąd, który eliminuje przydatność wyceny wykonanej kalkulatorem.

Jak obliczyć wartość firmy kalkulatorem? Ważne wskaźniki i ich znaczenie

Każdy dostępny na rynku kalkulator wyceny firm nieco się od siebie różni, jednak ich założenie jest bardzo podobne – wszystkie bazują na wprowadzonych przez przedsiębiorcę danych i firmach wybranych do procesu porównania.

Jak powinna wyglądać wycena przedsiębiorstwa na własną rękę? Przede wszystkim pierwsze zadanie to wprowadzenie podstawowych danych wejściowych, jakimi są zysk operacyjny, zysk netto, przychód, a także koszty związane z działalnością. Następnie wybieramy firmy do porównania. Wiele kalkulatorów wyposażonych jest w bazy sektorów, w których znajdziemy dane o innych podmiotach niezbędne do wykorzystania stosowanych algorytmów. Kolejny etap to obliczenia wskaźników finansowych, takich jak EV/EBITDA czy P/S. Na bazie tych wskaźników dokonywana jest wycena i prezentacja wyników.

v-card

Porozmawiaj o teście wierzyciela z doświadczonym ekspertem.

Michał Krzempek

ekspert rzeczoznawca majątkowy

Skorzystaj z naszej wiedzy i porozmawiaj z doświadczonym specjalistą.

Zapytaj o wycenę przedsiębiorstwa

Kalkulator wartości przedsiębiorstwa – które dane są najważniejsze dla rzetelnej oceny?

Jak zatem widać, uzyskanie wiarygodnej wyceny przedsiębiorstwa z wykorzystaniem kalkulatora jest możliwe pod warunkiem, że do tego wykorzysta się odpowiednie dane finansowe, które stanowią fundament rzetelnej wyceny.

Dane finansowe, które najczęściej brane są pod uwagę w pracy kalkulatora wycen to wcześniej wspomniany przychód, zysk operacyjny, zysk netto, a także wartość kosztów. W zależności od formy prawnej i sposobie księgowania, przydatne mogą okazać się także dane związane z wartością kapitałów własnych, krótkoterminowych i długoterminowych zobowiązań, a także poszczególnych składników aktywów w podziale na te obrotowe i trwałe. Rzetelne wprowadzenie tych danych przybliży nas do uzyskania wiarygodnej oceny wartości naszego przedsiębiorstwa.

Czy kalkulator wystarczy? Wycena przedsiębiorstwa w oparciu o różne scenariusze

Jak zatem widać, wycena przedsiębiorstwa w oparciu o kalkulator jest naprawdę prosta. Pozostaje jednak pytanie, czy to proces wystarczający do uzyskania informacji niezbędnych podczas potencjalnych negocjacji sprzedażowych? Niekoniecznie.

Przede wszystkim mówimy tutaj o samodzielnym wprowadzeniu danych, co często związane jest z subiektywnym podejściem do obliczeń konkretnych wartości finansowych. W wycenie online nie ma odpowiedniej przestrzeni na obiektywizm i niezależność – czynników tak bardzo pożądanych podczas tworzenia profesjonalnej wyceny. Ile kosztuje wycena firmy? Tutaj pod uwagę bierze się wiele czynników, takich jak wielkość firmy, poziom zaawansowania struktury finansów, sektor działania a także model, który zostanie wykorzystany w procesie wyceny.

Wycena kalkulatorem najczęściej uwzględnia tylko jeden, najprostszy model analizy wartości podmiotu. Jeśli jednak zależy nam na możliwie jak najbardziej precyzyjnej ocenie wartości, niezbędne będzie skorzystanie z połączenia kilku, bardziej zaawansowanych metod wyceny, które realizowane są przez doświadczony zespół ekspertów. Wycena kalkulatorem może być traktowana jako informacja poglądowa, która będzie bazą do wykonania profesjonalnej wyceny uwzględniającej szczegółowe i skomplikowane procedury, takie jak wycena znaku towarowego lub know-how.

Wycena firmy kalkulatorem – jakie są ograniczenia tego podejścia?

Wycena firmy kalkulatorem, jak wcześniej wspomniano, może stanowić wstęp do wykonania dogłębnej analizy, w której specjalizują się doświadczone zespoły ekspertów. Nie da się zlekceważyć ograniczeń, jakie niesie za sobą algorytm odpowiedzialny za wycenę firmy online.

Kalkulatory przede wszystkim opierają się na ograniczonym zakresie informacji finansowych, które są przez użytkownika wprowadzane samodzielnie. Nie można mieć pewności, że tylko te składniki wchodzą w skład wyceny, nie mówiąc już o poprawnym ich obliczeniu i wprowadzeniu. Oprócz samych danych, o których mowa, wycena uwzględnia także potencjał branży, udział spółki w całym segmencie i perspektywiczność procesów biznesowych. Nie bez znaczenia jest także obszar efektywności zarządzania firmą. Tego kalkulator nie ujmie w prezentacji wyceny, a są to istotne kwestie, które z pewnością mają swój udział w potencjalnych negocjacjach sprzedażowych. Konkluzja? Jeśli wycena przedsiębiorstwa ma służyć oficjalnym i formalnym celom, warto przede wszystkim zwrócić się o pomoc do profesjonalistów.

    Zapytaj o wycenę






    Tagi: metody wyceny, wycena firmy, wycena przedsiębiorstwa,